Segregácia je jediným možným riešením....

Autor: Ingrid Kosová | 13.1.2012 o 22:19 | Karma článku: 14,19 | Prečítané:  4184x

  To sú slová pani Nicholsonovej, štátnej tajomníčky a ministerstve práce, pani povolanej riešiť rómsku problematiku. „Je utópia si myslieť, že situácia v osadách by sa po roku a pol čo sme boli vo vláde, mohla zmeniť. Jediný, kto v tejto téme niečo robil, bol náš rezort. Nemala som podporu. Na čo sa tu hráme? Ako tu môžem sedieť a kritizovať riaditeľku, ktorá segreguje, keď sa situácia za rok a pol nezmenila? Nemám na to morálne právo." Takto odpovedala na argument, že jej populistické vyjadrenia sú vlastne prikyvovaním na diskriminačné praktiky. Ja naopak nerozumiem tomu, ako politička, človek s rozhodovacou právomocou a členka bývalej vlády SR, si môže dovoliť nepriamo (či priamo?)  posvätiť takú zásadnú vec, ako je porušovanie ľudských práv dieťaťa.  

Snívaj senSnívaj senQUO VADIS, o.z.

 

Očakávala som od nej, ženy, ktorú som vnímala ako jednu z tých sociálnejšie orientovaných vo vláde ( a tých je naozaj málo ), že využije príležitosť a verejnosti ozrejmí nevyhnutnosť skoncovania so segregáciou rómskych žiakov, ktorá vedie k chudobe a znižuje deťom šance uplatniť sa v živote, ktoré aj tak nemajú nijaké vyhliadky vďaka prostrediu, do ktorého na narodiť neplánovali. Že využije príležitosť a priblíži ľuďom prípady segregačnej praxe za posledných 20 rokov, ktoré spôsobilo nesprávne diagnostikovanie. Dúfala som, že konečne nastal čas, kedy budeme môcť otvoriť diskusiu a hovoriť o príčinách neúspechu rómskych detí a ich školskej nezrelosti. O tom, prečo nechodia do predškolských zariadení a čo táto absencia v dlhodobom horizonte spôsobila. A najmä, že konečne zaznie kritika systému vzdelávania, ktoré metodicky, ani finančne nezohľadňuje požiadavky chudobných detí z málopodnetného prostredia a to nie len rómske! Systému, ktorý neposkytuje dostatok priestoru kreatívnym a inovatívnym učiteľom a učiteľkám, vyvíjajúcim snahu o inkluzívne vzdelávanie! Verila som, že možno zaznie poďakovanie učiteľkám, ktoré veria rómskym žiakom a ich úspechom a vynakladajú všetko svoje úsilie, aby sa do školy tešili. Stále bojujú s finančnými problémami, nedostatkom špecialistov a najmä asistentov.

Namiesto toho pani Nicholsonová chápe, že oddelenie je jediným možným riešením.

 

Pre mňa by jediným možným riešením bolo, keby sa vzdala funkcie.

 

Nuž dovoľte mi vyviesť vás z omylu. Segregácia nie je jediným možným riešením. Dôkazom sú školy, riaditelia a riaditeľky, ktorým sa darí vzdelávať rómske deti s nerómskymi aj preto, že diskrimináciu striktne odmietajú. Je to vec osobného postoja a charakteru. Vytvorte nám bláznom, ktorým osud týchto detí nie je ľahostajný podmienky a verím v to, že situácia sa začne meniť. Ale to sa zrejme nestane. Je kríza....nemôžeme si dovoliť podporovať vzdelávanie Rómov, verejnosť by nás teraz pred voľbami ukameňovala....

 

Ak sme svedkami brutálneho ublíženia na zdraví a prejdeme bez povšimnutia, nepriamo sa na ňom podieľame. Ak posvätíme segregačné praktiky, výsledok je rovnaký. Len s tým rozdielom, že ubližujeme deťom. Zdá sa však, že ak ide o Rómov, srdcia máme neoblomné, aj keď ide o deti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?