Rómske politické váakum

Autor: Ingrid Kosová | 26.4.2012 o 19:57 | (upravené 26.4.2012 o 20:17) Karma článku: 6,59 | Prečítané:  1070x

Kdesi som čítala, že Rómovia sú bohom prekliaty národ. Od ich exkomunikácie z cirkvi v 15. storočí žijú na okraji spoločnosti,  vyháňaní, opovrhovaní, vyvražďovaní. Nečudo, že za 600 rokov „núteného spolužitia" sa mnohí z nich ocitli v pasci chudoby. Výsledkom nie sú len bosé, hladné a mrznúce deti, ale aj krádeže, agresivita, apatia,  vzájomná nenávisť. Utrpenie Rómov a najmä detí vyvolá emócie zriedka, avšak na negatívne socio-patologické javy sme už prirodzene citlivejší. Stále častejšie sa ozývajú hlasy - robme niečo, zastavme to, prekvapivo (?) najmä v období predvolebných kampaní.

Zástupcovia slovenskej politickej scény sa priam predbiehajú v snahe situáciu vyriešiť podprahovým zvyšovaním napätia v rúchu „kopírovania verejnej mienky", kedy je už ťažké zistiť, kto verejnú mienku vlastne tvorí  a kto koho ovplyvňuje - „Dokedy budeme doplácať na Cigáňov!", „Matovič chce dostať Cigánov do parlamentu!", „Práca namiesto dávok"...

Bez politickej a ekonomickej moci

Nie je tajomstvom, že ani jedno z populistických opatrení nie je návrhom RÓMA/RÓMKY. Veď prečo by v demokratickej krajine mali Rómovia rozhodovať sami o sebe a ktorí vlastne? Má Slovensko silné rómske osobnosti, všeobecne akceptovaných lídrov či líderky s dostatočnými politickými ambíciami a zároveň uspokojivými politickými kompetenciami? Nuž pár sa ich v posledných voľbách objavilo - roztrúsení naprieč celým politickým spektrom v snahe dostať do programov strán aspoň štipku prosociálnych postojov. Hŕstka vzdelaných a kultivovaných rómskych kandidátov a kandidátok bez politickej a ekonomickej moci. Ich hlasy zanikajú v škreku lídrov strán, ktorí síce Rómom a ich problémom nerozumejú, ale zato presne vedia, čo verejnosť  počuť chce. Byť rómskym hlasom s dostatočnými odbornými poznatkami znamená na Slovensku politickú samovraždu, pretože je v hlbokom rozpore s verejnou mienkou.

Nevidení a nepočutí

A tak sa zvyšok múdrych kultivovaných a vzdelaných Rómov radšej k svojej identite ani neprizná riskujúc existenčnú stigmu. Rómska inteligencia je vo svojej podstate taká neviditeľná, že ak stretnete  Rómku s doktorátom, v údive na ňu hľadíte, ako na návštevu z vesmíru. Otázkou je, či tento stav vnútornej heterogénnosti a praktickej neschopnosti rómskeho národa vybudovať funkčné štruktúry nie je žiaducim stavom politickej mašinérie, ktorej vyhovuje možnosť manipulácie a kupovania hlasov rómskej chudoby. Minimálne poskytuje vhodnú a populistickú tému do každých parlamentných volieb.

Slovenský Obama

Bolo by naivné domnievať sa, že zvolením jedného rómskeho kandidáta do parlamentu sa problémy Rómov efektívne a najmä rýchlo vyriešia. Avšak tak ako má Amerika svojho Obamu, tak aj Slovensko má historicky svojho Polláka - vzor Róma úspešného a hrdého na svoj pôvod. Vďaka nemu sa snáď neviditeľná a stigmatizovaná rómska inteligencia zobudí. Netušia, akú majú moc.

Nuž Peťo držím palce, snáď sa neutopíš v mori predsudkov a stereotypov tejto humanisticky založenej spoločnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

KOMENTÁRE

Milosťou pre Kajínka Zeman spochybnil právny štát

Český prezident má stále dosť sily škodiť českej demokracii.


Už ste čítali?