Smutné postrehy

Autor: Ingrid Kosová | 22.7.2012 o 21:56 | (upravené 22.7.2012 o 22:04) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  1212x

Otvorené listy sú zaujímavé a rýchlosťou blesku sa šíriace, len ak sú protirómske. Naopak to neplatí. Všetky výzvy smerované vláde, aby začala urýchlene riešiť problematiku vzdelávania rómskych detí aj s reálnymi návrhmi, zostali verejnosťou aj médiami nepovšimnuté. Len na Slovensku sa môže stať, že ako náhle sa snažíte objasniť prazákladnú príčinu neúspechu riešenia rómskej otázky a tou je diskriminácia, stretnete sa s osočením, že ste rasista, v mojom prípade rasistka.

 SueArt design

 

Ak je to naopak a hovoríte o prasatách, špine, smrade, maternici na zárobok a podobné zovšeobecňujúce žvásty populistických pseudoľudí, ste len realista a pomenovali ste problém správnym slovom. Je už druhoradé, že takéto príkre zovšeobecňovanie sekundárne ponižuje všetkých Rómov bez rozdielu.

 

Na Slovensku je to možné. Ponižovanie, urážanie Rómov ako poloľudí, hanobenie, nadávanie.... je otázkou času, kedy príde vyvražďovanie. Že preháňam? Nemyslím. Stretla som sa už s toľkou nenávisťou a odporom....

 

Aby som však nebola nespravodlivá a rovnako nezovšeobecňovala, na Slovensku je aj pár slušných, tolerantných ľudí. Aj tí sú v menšine... A bohužiaľ, ani tým sa nežije najľahšie.

 

Zuzana je skvelá šikovná baba. Múdra a rozhľadená blondínka, kreatívna a veľmi zručná, umelecky nadaná, s veľkým srdcom pre deti. Má len jednu chybu. Pracuje s Rómkou a pre rómske deti. Aby som bola presná, "zahadzuje sa s cigáňmi".

 

Ja však tvrdím, vďaka za ňu. Bodaj by vás Slovákov a Sloveniek bolo takých viac. Možno by mnohí vaši rómski spoluobčania získali stratenú motiváciu a snažili by sa o zmenu.... Možno. Vyzerá to tak, že na Slovensku sa to nikdy nedozvieme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?