Hlas Ameriky I.

Autor: Ingrid Kosová | 17.1.2013 o 3:59 | (upravené 17.1.2013 o 4:20) Karma článku: 8,79 | Prečítané:  1226x

V príručke pre cestovateľov do USA sa okrem iného dozviete, akí sú Američania nevzdelaní, pretože nevedia, kde je Slovensko...akoby to bolo také dôležité.... My síce vieme, kde je USA, ale to, v čom sú ďaleko pred nami si príklad brať nechceme...skôr sme si zvykli nadávať a kritizovať. Nuž nieže by nebolo čo.... Hranice Ameriky som pred pár dňami prekročila s vedomím, že aj keď Spojené štáty majú afroprezidenta, nie je to raj na Zemi a ľudia tam nie sú až takí pokrokoví. Nuž, pár vecí ma milo prekvapilo, alebo aspoň donútilo zamyslieť sa.

Deň prvý

Washington je bezpochyby krásne a suprové mesto, ale bezdomovcov tu nájdete.  Veľkolepé megabudovy francúzskych architektov tak trochu navodzujú prítomnosť Európy. Na prvý pohľad ma však prekvapilo, aké mŕtve je centrum mesta cez víkend, keď štátni pracovníci nepracujú a trávia čas s rodinou zväčša v lacnejších predmestiach.  Alebo s partnerom...  Tu je totiž bežné vidieť dvoch mužov držacich sa ruky. Tu je totiž povolené manželstvo pre ľudí rovnakého pohlavia. A dokonca je tu kostol pre gayov a lesby! Viete si to predstaviť na Slovensku?!

A to nie je všetko....na Radnici DC majú vytvorené samostatné oddelenie, ktoré sa zaoberá LGBT a kde sú dokonca zamestnaní ľudia s orientáciou k rovnakému pohlaviu. My sme sa nedostali ešte ani k tomu, aby sme verejnosti  a samozrejme politikom vysvetlili, že homosexualita nie je choroba. Kľudne sa môže nejaký Kuffa nezmyselne odbavovať  a v médiách urážať dôstojnosť ľudských bytostí za pokryteckým rúškom duchovných hodnôt...a čo je najhoršie takmer nikto sa neohradí ľudskými právami. A viete prečo? Pretože na Slovenku o nich viac-menej nik nevie! V škole si ich vymenujeme, ale ľudí k nim prakticky nevedieme. Veď čo ak si ich začnú uplatňovať?!!!

A to už radšej ani nehovorím, že tu vo Washingtone majú schválený aj samostatný zákon o násilí páchanom na ženách...

Nech ide o akúkoľvek menšinu, má svojich zástupcov a to nielen na úrovni mesta, ale i v radoch Polície. Jej úloha nie je len represívna, čo je rovnaké aj u nás.... Málokto o tom vie a chápe, že úlohou polície je slúžiť, vzdelávať, robiť osvetu, vybudovať dôveru u svojej komunity. Washington má zamestnaných 17 policajtov a policajtky, ktoré sú špeciálne pridelené na prácu priamo s komunitou LGBT. Školia všetky zložky polície, svojich vlastných kolegov, štátnych úradníkov, pedagógov o špecifikách LGBT, vytvárajú výchovné programy na školách...ja sa fakt musím smiať...cez slzy...Viete si to predstaviť na Slovensku?

Pýtala som sa sama seba, ako je to možné...že sú takto ďaleko...odpoveď prišla znenazdajky sama od seba. Okolo roku 2000, keď sa porovnávali štatistiky zločinov z nenávisti, všimli si, že všetky štáty majú veľmi vysoké čísla v rámci komunity LGBT, len Washington takmer nulové.  A tak sa viac začali zaoberať otázkou prečo  - prečo k nim americkí LGBT nemajú dostatočnú dôveru...

Viete, aký výsledok by sme zaznamenali u nás? Pre naše policajné jednotky a vlastne aj pre väčšinu ľudí  by nulové štatistiky znamenali, že žiadny problém neexistuje!

A to je ten základný rozdiel! Úplne iné myslenie..

Aj preto je náčelníčkou polície žena.

Nuž...vydržme, snáď príde na Slovensku čas, keď prezidentom bude Róm, alebo žena lesba...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?