Hlas Ameriky II.

Autor: Ingrid Kosová | 27.1.2013 o 19:22 | (upravené 27.1.2013 o 19:36) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  1143x

V príručke pre cestovateľov do USA sa okrem iného dozviete, akí sú Američania nevzdelaní, pretože nevedia, kde je Slovensko...akoby to bolo také dôležité.... My síce vieme, kde je USA, ale to, v čom sú ďaleko pred nami si príklad brať nechceme...skôr sme si zvykli nadávať a kritizovať. Nuž nieže by nebolo čo.... Hranice Ameriky som pred pár dňami prekročila s vedomím, že aj keď Spojené štáty majú afroprezidenta, nie je to raj na Zemi a ľudia tam nie sú až takí pokrokoví.

 

Židovsko-rómska paralela

Cítila som sa naozaj hrozne...keď som urobila prvý krok smerom k vagónu z druhej svetovej vojny, kde prevážali Židov a Rómov na cestu smrti. Nedá sa to opísať, ale v tom vagóne počujete ozvenu ľudských hlasov, plaču, náreku, strachu..Zdalo sa mi, že v rohu vidím učupené dieťa nápadne sa podobajúce tomu môjmu, až mi stuhli ramená a stislo srdce. Musela som odtiaľ ujsť. Vo Washingtonskom múzeu holokaustu sa žiadna ľudská bytosť nemôže cítiť dobre...a ak máte aspoň trochu empatie, musí vás premôcť pocit zúfalstva, beznádeje a zlosti pri otázke - Ako môže fanatizmus jedného človeka zmanipulovať ľudské masy až tak, že človek dokáže vraždiť a týrať bez náznaku súcitu? Ako k niečomu takému vôbec mohlo dôjsť a prečo nik nezakročil skôr?

V koncentračných táboroch zahynulo 6 miliónov Židov a 2 milióny Rómov a Sintov. Tragické príbehy mnohých Židov sú zmapované, avšak Rómom nevenuje pozornosť nikto. Ich príbehy zapadli prachom zabudnutia a ignorancie. Koľko krát som už počula tú vetu..."škoda, že nemali čas vyhladiť ich všetkých!" Nuž tento postoj je vlastný mnohým ľuďom, pokiaľ sa to netýka ich vlastnej rodiny...

Už v novembri 1939 nacistický svet vydal prostredníctvom médií výzvu všetkým západným krajinám a demokratickým zriadeniam, aby prijali Židov a Rómov do svojich krajín a postarali sa o nich, pretože k nim nacistické Nemecko zhovievavé nebude. Napriek tomu nikto nič neurobil. Táto informácia mnou doslova otriasla. Ak bol západný svet varovaný o tom, čo sa nacisti chystajú so Židmi a Rómami urobiť, prečo nik nezasiahol?

Mohli zvrátiť jednu z najväčších tragédií našej histórie. Napriek tomu, tejto správe nik nevenoval patričnú pozornosť... Na jazyk sa mi vkráda otázka, či za holokaust miliónov ľudí, žien i detí bolo zodpovedné len a len nacistické Nemecko.... Pretože ak viem, že môjmu spoluobčanovi hrozí nebezpečenstvo a neurobím nič, som za jeho smrť spoluzodpovedná!

Správanie mnohých krajín v súčasnosti je paralelou tejto histórie.  Každý deň sme svedkami stúpajúceho napätia a nenávisti na svete. A nemusíme rozmýšľať až tak globálne. Stačí sa zamyslieť nad správaním niektorých ľudí na Slovensku a ich vzťahom k Rómom.

Málokto si zrejme uvedomuje, že možno stojíme pred katastrofou... Veď nenávisť voči Židom tiež nevznikla z večera do rána. Nemci postupovali veľmi opatrne. Najprv hovorili len o čistote rasy, potom zakázali Židom, Rómom a homosexuálom vstup do niektorých inštitúcií. Zrazu ich začali viditeľne označovať a to v priebehu celého desaťročia. Až napokon nenávisť voči týmto ľuďom nabrala nepredstaviteľný rozmer a uhasila akékoľvek výčitky svedomia pri ich postupnom vyhladzovaní.

Nechcem byť melodramatická, ale nenávisť plodí nenávisť, násilie plodí násilie a my sme svedkami rastúcej nenávisti človeka k človeku. Vediem krčmové reči o zodpovedných a nezodpovedných, príživníkoch a kriminalite a nemáme súcit ani s deťmi, ktoré vyrastajú v chudobe a nemajú šancu žiť život na takej úrovni ako tie naše.

Na ulici nevšímavo a s odporom prechádzame okolo bezdomovcov a rozčuľujeme sa nad ich neschopnosťou a lenivosťou nájsť si prácu. Neuvedomujúc si, že o chudobe nevieme a ani nechceme nič vedieť. Možno keby sme aspoň rok strávili v osade, zmenil by sa náš pohľad na príživníkov, ktorým sa tak „dobre" žije z našich daní.

Ak je to však také skvelé, prečo v osade nežijeme aj my?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?