Nás nerozoštvú!

Autor: Ingrid Kosová | 20.7.2015 o 19:29 | (upravené 21.7.2015 o 20:20) Karma článku: 7,31 | Prečítané:  1499x

Sme hlboko znepokojené posledným prejavom rasovej neznášanlivosti voči mladej rómskej študentke Tereze Berkyovej, ktorý sa odohral vo večerných hodinách 11.7.2015 na Podpolianskych

Tereza bola napadnutá zatiaľ neidentifikovaným páchateľom, ktorý jej spôsobil vážne zranenia, v dôsledku ktorých a bude dlhodobo liečiť. Vieme si predstaviť, že takáto šokujúca skúsenosť okrem fyzických následkov zanechá na psychike človeka trvalú traumu a strach po  celý zvyšok života.

Vieme, že podobné útoky nie sú na Slovensku neobvyklé, najmä v poslednom období. Nie je prekvapením, že tento incident sa odohral práve v Banskobystrickom kraji, ktorého aktuálne vedenie svojou rétorikou a postojmi prispieva k podnecovaniu násilia a intolerancie medzi obyvateľmi kraja i celého Slovenska. Frekvencia nenávistných prejavov sa neustále zvyšuje, zatiaľ čo citlivosť ľudí voči nim klesá. Obávame sa normalizácie nenávistných prejavov voči Rómom, ale aj iným menšinám, či inakosti vo všeobecnosti.

Ako ženy a matky sa nemôžeme stotožniť so skutočnosťou, že žijeme v krajine, kde sú naše deti  vystavené hrozbe bezdôvodného násilia kvôli etnickej, rasovej, názorovej, či akejkoľvek odlišnosti. Takéto prejavy intolerancie a násilia znižujú našu vieru, že žijeme v spoločnosti, kde môžeme bezpečne a bez strachu vychovávať svoje deti.

Vyzývame všetkých politických predstaviteľov, aby vyslali jasný signál, že takéto prejavy sú na Slovensku neprijateľné, bez ohľadu na to, či ide o vzdelanú Rómku, ako v tomto prípade, alebo bezdomovca, utečenca, či kohokoľvek, kto je v očiach páchateľov týchto činov pokladaný za neplnohodnotnú ľudskú bytosť, „nepravého Slováka/Slovenku , neslušného občana/občianku  alebo parazita“.

Žiadame, aby  predseda BBSK verejne odsúdil tento útok a v kontexte svojich predvolebných sľubov o zvyšovaní bezpečnosti obyvateľov kraja prevzal  morálnu zodpovednosť a zastavil všetky svoje aktivity vedúce k zvyšovaniu intolerancie a etnického napätia v našom kraji a v celej krajine.  

Zároveň ako plnohodnotné občianky tejto krajiny žiadame, aby bola zo strany polície venovaná väčšia pozornosť vyšetrovaniu trestných činov, pri ktorých je podozrenie, že boli motivované rasovou či etnickou neznášanlivosťou, nakoľko máme oprávnený dôvod sa domnievať, že na Slovensku sa tejto téme neprikladá adekvátny dôraz.

Týmto vyjadrujeme podporu rodine Berkyovej a prosíme ľudí, aby sa pripojili k našej výzve, pretože sme presvedčené, že zlu je potrebné postaviť sa na odpor a násiliu v akejkoľvek podobe vyjadriť nulovú toleranciu!

Tereza, myslíme na Teba a želáme ti skoré uzdravenie. Nestrácaj vieru v dobro. Na Slovensku stále žijú ľudia, ženy i muži, ktorí sa snažia o lepší svet  a od ktorých môžeš očakávať pomoc a podporu. 

 

 

„Nás nerozoštvú!“ je ženská platforma v Banskobystrickom kraji, ktorej vznik zinicializovali rómske ženy s cieľom spolupráce so všetkými ženami prekonávajúcimi rôzne typy bariér a znevýhodnení, vystavených viacnásobnej diskriminácii (osamelé matky, vdovy, nezamestnané ženy, seniorky, rómske ženy a iné).

Nedovoľme tým, ktorí majú moc a prostriedky manipulovať našimi životmi, pretože im naša nesúdržnosť vyhovuje. Práve v zdôrazňovaní toho, čo nás spája, vzájomnej podpore a spolupráci vidíme cestu ako tomu vzdorovať. Sme ženy rozmanitých identít z Banskobystrického kraja a nenecháme sa rozoštvať!

Výzvu môžete podporiť aj tu : http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=825304

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?


Už ste čítali?